Tři dobře utajené perly Azurového pobřeží

Ať už se vydáte po Azurovém pobřeží s cestovkou nebo sami, následující 3 místa, která jsem sama objevila a chci se o ně s vámi podělit, nejspíš neuvidíte. Nejsou špatně přístupná, tajná ani zakázaná, ale v průvodcích se nich nepíše a cestovky tam nejezdí asi proto, že se nachází mimo turisticky provařenou osu Cannes – Nice – Monaco. Pojďte se tedy podívat, kam se určitě podívat.

V těsných uličkách (Peillon)

(Do navigace stačí zadat: Peillon, 06440. Autem z Nice jste tam za půlhodinu.)

Do Peillonu /pejon/ vede jediná strmě se vinoucí silnice a ta končí na jediném parkovišti, odkud už musíte pouze pěšky. Skutečnost, že sem musíte všechno vytahat „v teplejch“ nikoho nemotivuje zde něco stavět nebo rozjíždět turistický byznys. Typická provensálská vesnička vás okamžitě dostane svoji středověkou atmosférou a fotogenickými výhledy.

 

Pokud vás baví jen tak bloumat uličkami a čekat, kam vás dovedou a taky se možná trochu ztratit, bude se vám tu libít.

Prohlídka Peillonu vám zabere maximálně hodinu, ale návštěvu si můžete příjemně prodloužit v jedné ze dvou místních restaurací s příznačným názvem Les Plaisirs (slasti). Majitel a šéfkuchař v jedné osobě Romain vám nadšeně a navíc i  v angličtině povykládá, co dnes nabízí, odkud jsou suroviny a co se s nimi dělo od počátku až do chvíle, než přistane jídlo před vámi.

Můj tip: pokud najdete kostelík zavřený (viz žlutá věž), seběhněte dolů (viz žlutý deštník) do informací a nechte si ho otevřít. Ne že by tam byl nějaký nevídaný unikát, ale za ten pocit vyjímečnosti to stojí a místním to taky udělá radost.

 

 

 

 

Z vesničky Peillon je možné se pěšky dostat do dalšího místa – La Turbie – a to dvouhodinovou příjemnou procházkou mezi skalami.  Tato varianta ale vyžaduje obětavého řidiče, který převeze auto.

Kde nafotit ty nejlepší fotky Azurového pobřeží (La Turbie)

(Do navigace zadejte: 1528-1582 Route de la Tête de Chien, 06320 La Turbie, a jeďte opět na samý konec silnice. Z Nice vám cesta autem zabere tak půlhodiny.)

Z výhledů se budete radovat už cestou (opět potřebujete obětavého řidiče, který bude soustředěně vyjíždět serpentýny), ale ten nejlepší okamžik, kdy vám spadne brada, nastane, pokud se pěšky vydáte ke skalám nad parkovištěm (nemůžete minout) a přejdete jakoby na druhou stranu k moři.

Vlevo Monaco, Menton a Itálie.

Vpravo Nice a Antibes

Pokud ještě pořád máte s sebou obětavého řidiče, vy sejděte se po cestičce dolů a užijte si nádherné výhledy na celé Azurové pobřeží, Nice a Monako.

V opačném případě je to rychlovka na získání famózních fotek.

Vysoko nad Azurovým pobřežím (Les Courmettes)

 

(Do navigace zadejte: Route de Courmettes, 06140 Tourrettes-sur-Loup. Z Nice vám cesta zabere asi 45 min)

Pro kavárenské typy toto není dobrý tip! Kdo ale dává přednost přírodě a pohodovým procházkám bude nadšen.

Domaine Les Courmettes /domen le kurmet/ se nachází v nadmořské výšce 850 m, tzn. že vás čeká opět strmá (ale zato velmi kvalitní) silnice. O obětavém řidiči, který se nebude kochat, se asi nemusím zmiňovat. Od okamžiku, kdy přestanete stoupat, je potřeba pokračovat ještě asi 1km. Už z dálky uvidíte velkou budovu a parkoviště.

Domaine Les Courmettes je umístěno na obrovitém plató, uprostřed přírodní rezervace, s nekonečnými výhledy do daleka, tentokrát spíše přírodního charakteru, přece jen jste od pobřeží pár kilometrů. Samotná budova (domaine) patří křesťanské organizaci, která zvelebuje a udržuje celý park. Kromě informací nabízí i ubytování za příznivé ceny, je ale třeba se s nimi domlouvat s dostatečným předstihem

Více informací i v angličtině najdete: https://www.courmettes.com/

https://www.courmettes.com/wp-content/uploads/2015/09/20151025_Map.png

Mapka je dost ilustrativní, ale značení je opravdu dětské, neztratíte se.

 

Navrhuji si vybrat nějaký z výborně značených okruhů  nebo taky žádný a udělat si piknik tak, jak většina místních.

 

 

 

 

 

 

Všechna tři místa se dají zvládnout za jeden den tak, že začnete v La Turbie, přejedete do Peillonu (spojíte s obědem) a odpoledne dáte procházku v Les Courmettes (viz  mapka_3_mista ). Pokud vás nic nehoní, rozdělte to do dvou dnu a procházku v Les Courmettes spojte s návštěvou malebného městečka Tourettes sur Loup a továrnou na bonbonky. O tom ale až příště.

 

Sylva Vrzbová Ceballosová
Pomáhám lidem naplánovat si dovolenou ve Francii tak, aby ji mohli uskutečnit sami, bez cestovky. Více o mně zde >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.